Історія

Перша документальна згадка про Бровари – 02 серпня 1630 року у скарзі митрополита Рутського на архімандрита Києво-Печерського Петра Могилу. В деяких інших джерелах стверджується, що перша згадка – 1628 рік. У той час це був невеликий населений пункт, у якому нараховувалося 46 селянських і 68 козацьких дворів (перепис 1666 року). В основному, селяни займалися землеробством, а заможніші козаки – виноробством та пивоварінням (від цього, ймовірно, і походить назва міста). Більша частина Остерського староства, до якого входили і Бровари, належала князю Яремі Вишневецькому. Про те, що місто було вже досить відоме в XVII столітті, свідчать мапи французького інженера Гійома де Боплана, де він зазначив Бровари.

Розвиток освіти в м. Бровари бере початок із XVII ст. Наше місто за складом населення переважно було козацьким, а школи – дяківські, пізніше з’вились церковно-парафіяльні. У 1802 році у Броварах відкрилася перша початкова однокласна церковно-приходська школа з російською мовою навчання. Зараз на цьому місці – Броварський ліцей № 1. У 1868 році у Броварах відкрилася земська початкова школа. За п’ять років ця школа отримала статус «народної школи» і підпорядкування Острозькому повітовому земству; на той час у ній налічувалось 57 учнів. Броварська церковно-приходська школа знаходилась на розі вулиць Ярослава Мудрого і Бучанської (зазначено сучасну назву вулиць). Неподалік була церква свв. апп. Петра і Павла, куди учнів водили на молитви у неділю та на релігійні свята. У 1910-11 роках було побудовано нове приміщення школи. Зараз на цьому місці знаходиться Броварський ліцей № 3.

З 1921 року в Броварах працює дві початкові школи з чотирирічним терміном навчання. Пізніше одна з них перепрофілювалась у семирічку ім. І.Франка (теперішній Броварський ліцей № 3), де навчалося понад 300 учнів. У 1933 році школа стала десятирічкою. Контингент учнів зріс до 700. Керівництво освітою здійснював Броварський районний відділ народної освіти, який очолювала Віра Леонова. У роки Другої світової війни фашистські окупанти зруйнували у Броварах усі шкільні приміщення, але вже в 1943 році середня школа № 1 швидко відбудувалась силами громадськості й у серпні 1944 року відбувся перший повоєнний випуск. Йшли роки, десятиліття. Змінювалася й оновлювалася освітня система. У 1972 році м. Бровари стало містом обласного підпорядкування, рішенням Броварського міськвиконкому від 10.01.1972 року за № 19 було створено відділ освіти. З 1972 по 1975 роках його очолював Петро Васильович Хоптій. За його ініціативою було створено Раду по народній освіті з представників освітян та громадськості міста. З 1975 по 1983 роки відділ освіти очолював Павло Панасович Білокінь. Він ініціював створення при відділі освіти методичного кабінету. Першою його очільницею була Ольга Харитонівна Сахно. Пізніше завідували методкабінетом Генріх Іванович Бобрукевич, Віра Павлівна Ярошенко, Людмила Миколаївна Василенко. З 1983 по 1994 роки відділ освіти очолив Василь Миколайович Троценко. З 1995 по 2000 роки відділом освіти керував Микола Миколайович Скирта. З 2000 по 2003 – Олексій Іванович Шелест. З 2003 по 2016 – Володимир Іванович Онищенко.

З 2016 року очільницею освіти міста стала Оксана Миколаївна Мельник.

Питання освіти дітей було і є одним із ключових для кожної громади. Рішенням Броварської міської ради від 09.10.2003 року № 320-16-24 відділ освіти було реорганізовано в управління освіти і науки, затверджено Положення. Методичному кабінету надано статус науково-методичного центру, завідувачкою якого стала Людмила Миколаївна Василенко, а пізніше – Любов Миколаївна Ярмоленко, Олена Олексіївна Мартенко, Лариса Олексіївна Федоренко. У 2020 році науково-методичний центр було ліквідовано. Рішенням Броварської міської ради Київської області від 20.08.2020 № 1976-80-07 та з метою сприяння професійному розвитку педагогічних працівників закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти створено Центр професійного розвитку педагогічних працівників Броварської міської ради Броварського району Київської області, керівником якого було призначено Світлану Володимирівну Бойко.

Дбаючи про забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної, загальної середньої освіти та позашкільної освіти, 21 грудня 2017 року був створений Інклюзивно-ресурсний центр Броварської міської ради Броварського району Київської області.

Освіта – інвестиції в майбутнє. У вересні 2018 року, відповідно до рішення Уряду, заклади освіти перейшли на новий зміст навчання. Стартувала Нова українська школа (2018 – початкова освіта, 2022 – базова середня освіта, 2027 – профільна середня освіта), яка передбачає зміну парадигми освіти, коли у центрі освітнього процесу стає дитина.

Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 715-р визначено адміністративний центр та територію Броварської міської територіальної громади. До мережі закладів освіти Броварської міської ради Броварського району Київської області увійшли заклади освіти сіл Княжичі та Требухів.

Сьогодні у Броварській міській територіальній громаді функціонує 32 заклади дошкільної освіти, із них 23 заклади комунальної форми власності; 17 закладів загальної середньої освіти, з яких 13 – комунальної форми власності; 6 закладів позашкільної освіти, з яких 5 ­– комунальної форми власності.

Pin It