Вірус Зіка

Історія

Вірус Зіка виник у 50-х роках минулого століття в екваторіальних районах Африки та Азії у мавп, пізніше поширився і на людей. З 2007 року випадки захворювання на вірус Зіка були встановлені у Латинській Америці. Проте, з того часу і до сьогодні, вірус, ніби дрімав, а останнім часом почалося стрімке поширення його по країнах Південної та Центральної Америки. Що спричинило такий різкий спалах, який медики називають вже найбільшим в історії, поки не відомо. Вірус передається комарами роду Aedes. Це маленькі чорні комарі з білими смужками на колінах. Водяться вони на всіх континентах у тропічних та субтропічних зонах, тобто там, де тепло і волого. Хвороба переноситься від одного хворого до іншого через укуси цих комарів.

Симптоми

Вірус Зіка спричиняє однойменну лихоманку Зіка. Імунітету до нього немає, однак і сама лихоманка для здорової людини не страшна. Більшість хворих переносили її вдома, навіть не звертаючись до лікаря. Смертельних випадків від хвороби також не зафіксовано.

Головні симптоми – це підвищена температура, шкірний висип, біль у м’язах і суглобах, нездужання і головний біль, також може бути захворювання очей – кон’юнктивіт. Були випадки, коли органи охорони здоров’я в Бразилії повідомляли про можливі неврологічні ускладненнях, які викликає вірус Зіка.

Хто у зоні ризику

Небезпечний цей вірус саме для вагітних, адже у майбутньої мами, яка перехворіла на вірус, народжується немовля з мікроцефалією – вродженим зменшенням головного мозку, яке призводить до розумової відсталості. І хоча науково-медичного підтвердження немає, що саме через вірус Зіка розвивається мікроцефалія у дитини, все ж збільшення з 2015 року у 30 разів випадків народження дітей з цією вродженою вадою саме через те, що мами під час вагітності перехворіли на вірус, дає підстави для таких висновків.

Небезпечним вірус є ще й тому, що швидких тестів на його виявлення також не існує, тобто людина може перехворіти і навіть не здогадуватися, що в неї був саме вірус Зіка.

Саме тому в Сальвадорі та Бразилії влада офіційно рекомендувала жінкам протягом наступних трьох років не планувати вагітність. А МЗС інших країн, зокрема й України, рекомендує громадянам утриматися від поїздки у країни Південної та Центральної Америки.

Чи є небезпека вірусу Зіка для України

Головне, що, комарі, які є розносниками вірусу, у нашій країні не живуть. Їм просто не підходить наш клімат – вони полюбляють тепло й вологу. Наші ж комарі, які з’являються у нас навесні, цей вірус не переносять. Зараження ж від людини до людини поки що офіційно не зафіксоване. І навіть ті туристи, які можуть привезти з країн Америки це захворювання в Україну, швидко видужують без побічних ускладнень і не несуть небезпеки для оточуючих. Тож нам, як і більшості країнам Європи, де є зима, поширення цього вірусу боятися не варто.

Клінічні ознаки

Ознаки хвороби включають легкий головний біль, плямистий висип, нетривалу гарячку без виразної інтоксикації, нездужання, кон’юнктивіт і біль в суглобах. Тільки в однієї людини з п’яти проявлялися ознаки захворювання, відсутня летальність, проте справжній патогенний потенціал вірусу досі не відомий.

Профілактика і лікування

На січень 2016 року не існує вакцини або противірусних засобів для запобігання захворювання. Гарячку можна полегшити, використовуючи парацетамол, тоді як аспірин та інші нестероїдні протизапальні препарати можна застосовувати тільки після виключення гарячки денге через можливий ризик виникнення кровотеч.

komar_2

Pin It

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.